RSS
środa, 23 listopada 2016Ciekawa to lektura. Książka została wydana w 1962 roku, w serii wydawniczej Światowid, w wydawnictwie Książka i Wiedza.

Od dziecka interesuje mnie świat islamu i w ogóle świat religii w ujęciu historycznym, a broniłem się w 2007 roku z religii tradycyjnych kręgu śródziemnomorskiego. Dodatkowo ostatnio na poważnie zainteresowałem się wszystkim co dotyczy Turcji i Imperium Osmańskiego, na studiach historycznych zaś miałem przelotny "romans" z Kemalem Paszą.

Jest to całkiem przyjemnie czytający się skrót dziejów Turków, począwszy od ich pojawienia się w stepach środkowej Azji, po początek lat 60 - tych XX wieku. Książka jak wspomniałem jest niewielkich rozmiarów, właściwie jest to "książeczka" o bardzo dobrym podziale i bardzo dobrym piórze świetnego historyka i orientalisty Jana Reychmana.

Podzielona jest na 11 rozdziałów, te z kolei dzielą się na mniejsze podrozdziały. Publikacja zawiera też niezwykle przydatny słowniczek wyrazów orientalnych użytych w tekście, posiada też wskazówki bibliograficzne, kalendarzyk najważniejszych wydarzeń, krótki opis postaci występujących w książce oraz mapy.

Oczywiście z racji roku wydania książki należy miejscami podchodzić niestety do niej z przymrużeniem oka. Dość obszernie potraktowano związki kemalistowskiej Turcji z ZSRR, jest trochę odniesień do tureckiej republiki "burżuazyjnej". Nie ma też czegoś bardzo ważnego: mianowicie o tyle o ile problem Kurdów i braku kurdyjskiej państwowości został zasygnalizowany, to w książce nie ma ani słowa o rzezi Ormian. I nad tym należy ubolewać.

Podsumowawszy: książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, konstrukcja bardzo przemyślana. A z racji roku wydania jest takim trochę historiograficznym "kwiatuszkiem".

Niemniej, bardzo się cieszę, że czekają już na mnie nowsze i nowe dzieła turkologiczne, osmanistyczne i orientalistyczne, a tych w języku polskim jest naprawdę sporo. 

poniedziałek, 21 listopada 2016

Witam wszystkich serdecznie na blogu historycznym. Będzie on poświęcony przede wszystkim biografiom, ale także będą ukazywać się artykuły dotyczące naprawdę różnych epok. Lwia część bloga będzie także poświęcona dydaktyce historii, artykułom jak się jej uczyć, oraz materiałom przydatnym w nauce historii. Zachęcam do lektury!

11:25, historyk82
Link Dodaj komentarz »
stat4u